زیورآلات نقره و ۳ روش نگهداری برای نقره جات

ساخت وبلاگ
چکیده : در این مقاله سعی داریم در مورد زیورآلات نقره و روش های نگهداری برای نقره جات را بیان نماییم. تمیز... با عنوان : زیورآلات نقره و ۳ روش نگهداری برای نقره جات بخوانید :

در این مقاله سعی داریم در مورد زیورآلات نقره و روش های نگهداری برای نقره جات را بیان نماییم.

تمیز کردن زیورآلات نقره کار بسیار آسانی است. فقط لازم است مواد اولیه‌ی ساده‌ای را در دسترس داشته باشید. آن‌گاه می‌توانید جواهرات نقره‌ی خود را مانند روز اول تمیز و درخشنده کنید.

قبل از این که به روش‌های تمیز کردن زیورآلات نقره بپردازیم، باید بدانید که برای تمیز کردن اشیاء نفیس و زیورآلات شکننده یا قدیمی بهتر است به افراد متخصص رجوع کنید تا این کار را به صورت حرفه‌ای برای شما انجام دهند.

در این جا ۳ روش مرسوم و ساده برای پاک کردن زیورآلات نقره ذکر می‌شوند:

  1. استفاده از مایع ظرف‌شویی و آب:

[caption id="attachment_2627" align="alignnone" width="800"]زیورآلات نقره و ۳ روش نگهداری برای نقره جات زیورآلات نقره و ۳ روش نگهداری برای نقره جات[/caption]

ابتدا یک تکه پارچه‌ی میکروفیبر تهیه نمائید. امروزه این نوع دستمال و پارچه در بازار به راحتی یافت می‌شود. استفاده از پارچه‌ی میکروفیبر این مزیت را دارد که برعکس حوله و باقی دستمال‌ها زیورآلات نقره‌ی شما را خراش نمی‌دهد. برای تمیز کردن نقاط و مناطق کوچک، بهتر است از گوش پاک‌کن استفاده نمائید.

اگر زیور نقره‌ی شما فقط اندکی کثیف شده باشد می‌توانید همین روش را به کار برید. در ظرفی مناسب قدری آب گرم ریخته و چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. خوب هم بزنید و بعد دستمال خود را به این مایع آغشته کرده و با آن نقره را بسابید.

احتمالاً تصور می‌کنید که بهتر است این کار را به صورت دورانی انجام دهید. اما این طور نیست! چون مالش دورانی موجب می‌شود که نقره خط بیوفتد. بهترین روش این است که دستمال خود را عقب و جلو ببرید و تمام فلز را برق بیاندازید.

برای تمیز کردن زنجیر باید آن را داخل دستمال آغشته به مایع و بین انگشتان خود بگیرید و به آرامی بسابید.

دقت کنید که به طور مداوم از بخش‌های تمیز دستمال استفاده کنید تا سیاهی قسمت‌های پیشین را به بخش‌های دیگر انتقال ندهید.

حتی می‌توانید از یک مسواک خیلی نرم هم برای این کار استفاده کنید. دقت کنید که مسواک باید خیلی نرم باشد و شما هم آن را به آرامی روی نقره بکشید.

باید توجه داشته باشید که بعضی از انواع نقره از روی عمد به صورت سایه روشن ساخته می‌شوند و لازم نیست جزئیات تیره‌ی این نقره‌ها را سفید کنید.

  1. استفاده از جوش شیرین، آب لیمو، روغن زیتون و یا خمیر دندان:

[caption id="attachment_2625" align="alignnone" width="800"]زیورآلات نقره و ۳ روش نگهداری برای نقره جات زیورآلات نقره و ۳ روش نگهداری برای نقره جات[/caption]

اگر زیورآلات نقره شما تیرگی قابل توجهی پیدا کرده است می‌توانید از پاک کننده‌های جدی‌تری مثل محلول جوش شیرین و آب استفاده نمائید و مانند مورد فوق قطعه‌ی خود را با آن تمیز کنید.

از طرف دیگر می‌توانید نصف فنجان آب لیمو را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کرده و از این مخلوط استفاده نمائید.

به علاوه می‌توانید برای تمیز کردن نقره از خمیر دندان هم استفاده کنید. خمیر دندان‌هایی که جرم دندان را از بین می‌برند برای این کار مناسب‌تر هستند. لازم به تذکر است که این روش برای پاک کردن زیورآلات نقره‌ای که مزین به سنگ‌های قیمتی یا نیمه قیمتی هستند، مناسب نیست!

در این روش باید مقدار اندکی خمیر دندان (اندازه‌ی نخود!) را روی قطعه‌ی نقره‌ی خود قرار دهید. در صورت لزوم بعداً می‌توانید از حجم بیش‌تری استفاده کنید.

حال می‌توانید خمیر دندان را با انگشت روی نقره مالیده و با یک دستمال میکروفیبر آن را برق بیاندازید. در این روش هم می‌توانید یک مسواک خیلی نرم را به کار برید.

سپس زیورآلات نقره خود را زیر آب بگیرید و شستشو دهید تا خمیر دندان کاملاً شسته شود.

  1. استفاده از محلول جوش شیرین و نمک در ظرف آلومینیومی:

می‌توانید از یک ظرف یک بار مصرف آلومینیومی استفاده کنید یا داخل ظرفی را با یک ورق فویل بپوشانید. حال، یک قاشق غذاخوری نمک و یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را داخل ظرف ریخته و به آن آب داغ اضافه کنید و خوب هم بزنید تا نمک و جوش شیرین کاملاً حل شوند.

بهتر است این روش را برای زیورآلاتی که سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی داشته و یا قدیمی و شکننده هستند به کار نبرید. چون امکان دارد به آن‌ها آسیب برسد.

به کار بردن این شیوه، نقره را کاملاً تمیز می‌کند. دقت کنید که با این روش بخش‌های قلم خورده و طراحی شده‌ی زیورآلات نقره هم سفید می‌شوند.

قطعه‌ی نقره‌ی شما باید به گونه‌ای داخل ظرف قرار گیرد که کاملاً با ورق آلومینیومی در تماس باشد. چند دقیقه صبر کنید. واکنش صورت گرفته در این روش یک واکنش شیمیایی است که طی آن لکه‌ها به ورق یا ظرف آلویمنیومی منتقل می‌شوند.

با استفاده از یک انبرک یا چنگال، زیور خود را از محلول بیرون آورده و با یک دستمال نرم، خشک و براق کنید.

 

نکته:

از تماس قطعات نقره با مواد آرایشی، عطر، اسپری و لوسیون‌های بدن جلوگیری نمائید.

بفرمائید! دیگر لازم نیست نگران سیاه شدن نقره‌های خود باشید. حالا زیورآلات نقره‌ی شما مثل روز اول تمیز و درخشان شده‌اند.

خرید اینترنتی نقره در فروشگاه اینترنتی نوزده

معرفی مطالب جالب با لینک منبع...
ما را در سایت معرفی مطالب جالب با لینک منبع دنبال می کنید

نویسنده : امین طیرانی بازدید : 35 تاريخ : سه شنبه 12 تير 1397 ساعت: 17:10