گوشت خواری یا این که گیاه خواری؟ | بلاگ

گوشت خواری یا این که گیاه خواری؟

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

خرید اینترنتی گوشت
خواری یا این که گیاه خواری؟ انسان ها بنا به عوارض عدیده به گیاه خواری روی می آورند . برخی این کار را انجام می دهند که از رنج حیوان‌ها بکاهند و برخی دیگر هم برای این‌که می خواهند سبک معاش سالم تری داشته باشند، گیاه خوار می شوند . 

برگزیدگان ها: بدن انسان با پیچیدگی های بسیار خود، مستمند تامین انرژی و مراقبت تندستی خویش برای دوام حیات میباشد و درواقع برای دستیابی به این حساس مستمند تامین همه املاح، آب، الکترولیت ها، ویتامین ها، کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها است، لذا خوب تر هست از تمام تیم های غذایی به شرط رعایت میانه‌روی در مصرف به کارگیری فرمایید . 

تغذیه یک دانش برنا هست و با پژوهش ها گسترده در مسئله مواد غذایی و تاثیرات آن بر تن انسان، رابطه ای بی واسطه دارد و هر روز شاهد ارتقاء داده ها و گاه گاهی شاهد تغییر‌و تحول ایده ها محققان در مسئله مواد خوراکی و آشامیدنی هستیم که حتما این مورد بر اثر ترقی علوم و فوت و فن آزمایشگاهی و افزایش دائمی درایت ها در دنیا مواد غذایی توسط متخصصین میباشد . در بخش اعظمی از مواقع افراد با شنیدن این دیدگاه ها برخی دچار گمراهی می شوند و این وظیفه کارشناسان است که مردم را از اشتباه و سردرگمی نجات دهند . در این دربین گیاه خواری یک عدد از این موارد میباشد که به غیر از مباحث تغذیه بر محفظه دور و بر خویش تاثیر بدون شوخی می گذارد . 

تغییر 
تغذیه برای نجات بشر 
تا به هم اکنون به طور حتم برای شما پیش آمده می‌باشد که با کسانی مواجه گردید که خود را گیاه خوار یا نپخته گیاه خوار (وگان) می نامند . در این رژیم غذایی، طعام های گیاهی و تولیدات لبنی طبیعی مجاز و غذاهای منشأگرفته از حیوانات مثل تخم مرغ ممنوع هستند . در برخی عقاید افراطی این افراد به برخی متن ها بازخورد می فرمایید که می گویند سیر تکامل بشر نشانگر آن می باشد که نیاکان ما ذاتا گیاه خوار بوده اند یا به هیچ عنوان ساختمان تن انسان برای گوشت خواری مناسب نمیباشد . در این بین نتیجه برخی تحقیقات نشان می دهد که چنانچه ما گوشت را از رژیم غذایی مان حذف کنیم، شاید بتوانیم تا حدودی سلامت خود و سیاره مان را نگهداری کنیم ولی این مسائل به طور قطع به میلیون ها آدم جراحت خواهدزد . 

انسان ها بنا به دلایل عدیده به گیاه خواری روی می آورند . بعضی این کار را انجام می دهند که از مشقت حیوان‌ها بکاهند و بعضی دیگر نیز برای این‌که می خواهند سبک زندگی سلامت تری داشته باشند، گیاه خوار می شوند . 

در عین حالا برخی دیگر طرفدار پایداری می باشند یا این که امید دارا‌هستند که با این کار مقدار تکثیر گازهای گلخانه ای را کاهش دهند . دارای اهمیت نمی باشد که تا چه اندازه گوشت خوارها، گیاه خوارهاو وگان ها را انکار کنند؛ گیاه خواران تنها بر یک نکته پافشاری می کنند: حذف گوشت از رژیم غذایی، مزایای متعددی به همراه داراست . گیاه خواران اعتقاد دارا‌هستند که هر چقدر این تغییر بینش بیش خیس باشد، تاثیر آن نیز در مقیاس جهانی بیش خیس خواهدبود . اما واقعیت این است که در‌حالتی که همگی بشر ها گیاه خوار شوند، معضلات عدیده و دورازشوخی برای میلیون ها نفر، البته در صورتی‌که نگوییم میلیاردها، پیش خواهدآمد . 

تاثیرات 
ناگهانی حذف گوشت از رژیم غذایی بر محفظه زیست 
اندرو جارویس (Andrew Jarvis) از بخش کشاورزی حاره ای راس جهانی کلمبیا در این باره می گوید: «این مسائل ماجرا دو دنیای متفاوت می‌باشد . در کشورهای بسط یا فته، رژیم گیاه خواری ممکن است که همگی مدل مزیت زیست محیطی و بهداشتی را به هم پا داشته باشد البته در کشورهای در هم اکنون بسط بالعکس می تواند تاثیرات منفی را بالاخص از لحاظ فقر و تنگدستی به وجود آورد . 

جارویس و همکارانش در راس مطالعاتی خویش به این مساله پرداخته اند که اگر گوشت به ناگهان از منوی غذایی کل این سیاره حذف شود، چه تبعاتی بر محیط پیرامون خویش می گذارد . اولیه موردی که آن ها مورد آنالیز قرار دادند، تغییرات اقلیمی بود . آمارها نشان می دهد که تولید غذا عامل تکثیر یک چهارم تا یک سوم گازهای گلخانه ای ایجاد بشر در سرتاسر دنیاست و بخش بیشتر این خلل نیز به صنعت دامپرروی مربوط می شود . اما به طور کلی، این‌که تعیین های غذایی ما به چه شکل بر تغییرات اقلیمی تاثیر می گذارد، به صحت شناخته نشده میباشد . 

به طور مثال یک خانواده میانگین چهار نفری در ایالات متحده آمریکا، بیش از دو خودرو سواری گاز گلخانه ای ساخت می کنند و علت آن هم مصرف گوشت است البته این یک حقیقت هست که شما معمولا در دعوا های مربوط به گرمایش جهانی، اسم اتومبیل ها را به عنوان تقصیر کار می شنوید تا نام تکه های خوشمزه استیک گوشت را . 

تاثیرات 
طعام بر محیط زیست 
تیم بنتون (Tim Benton) یک کارشناس امنیت غذایی از دانشکده لیدز در این باره می گوید: «اغلب مردمان درباره تاثیرات غذا بر تغییرات اقلیمی چیزی نمی دانند . ولی در حالتی‌که از همین شرایط کنونی گوشت ناچیز تری مصرف کنیم، خیلی چیزها برای طفل ها و نوه هایمان در آتی بهتر پیش خواهدرفت .» 

مارکو اسپرینگ من (Marco Springman) یک محقق از مکتب آکسفورد مارتین، بخش برنامه غذایی آتی میباشد که همت کرده تا این قضیه را از نظر کیفی خوبتر توضیح دهد . وی و همکارانش غالب گردیده اند دسته های کامپیوتری بسازند که از نحوه آن ها می توان پیش بینی کرد که در‌صورتی‌که تمامی بشر ها تا سال 2050 میلادی به سمت رژیم گیاه خواری بروند،دقیقا چه اتفاقی می افتد . فیض تحقیقات آن ها نشان می دهد که درصورتی که گوشت قرمز به طور بی نقص حذف بشود، 60 درصد از اندازه تکثیر گازهای گلخانه ای ناچیز می شود و در صورتی‌که تمامی از رژیم غذایی وگان پیروی کنند، مقدار انتشار گازهای گلخانه ای چیزی در حدود 70 درصد کاهش پیدا خواهدکرد . 

اسپرینگ اینجانب می گوید: «وقتی که ارزیابی می کنیم چه چیزی می تواند نیز قیمت با این میزان افت گازهای گلخانه ای باشد، به این فیض می سیم که احتمالا متساوی پیدا نشود . البته در صورتی همگی رژیم غذایی گیاه خواری داشته باشند، آنگاه شما تنها می توانید نسبت انتشار گازهای گلخانه ای را که با ایجاد گوشت در رابطه هستند، ثابت نگه دارید؛ در حالی که کل این سناریو آن طور هم که بایستی حقیقی وواقعی نیست ولی به هر درحال حاضر اهمیت تکثیر گازهای گلخانه ای دارای ارتباط با غذا را در آتی به چهره ملموس نشان خواهدداد . 

غذا، بالاخص احشام و دام ها، بخش اعظم ایراد را به خویش اختصاص داده اند چرا که در اصل ریشه انتشار گازهای گلخانه ای به وسیله آن ها در دو قضیه تغییر و تحول کاربری زمین و تخریب تنوع زیستی خلاصه می شود . از مجموعه تقریبا 5 میلیارد هکتار زمین کشاورزی که در کل کره زمین وجود دارد، 68 درصد آن بوسیله دام های اهلی و احشام قضیه به کار گیری قرار گرفته هست .» 

جبران 
گذشته 
اکنون پرسش اینجاست که آیا ما می توانیم یا به هیچ وجه می خوا هیم که دست اندک 80 درصد از مراتعی را که پوشش علفزار یا جنگلی دارند، با تغییر‌و تحول رژیم غذایی خودمان احیا کنیم و از این شیوه نقش موثری در جذب کربن و بالطبع آن بهبود تغییرات اقلیمی داشته باشیم؟ تبدیل مراتع پیشینی به زیستگاه های مستقر احتمالا می تواند لطف بزرگی برای تنوع زیستی باشد و به علفخواران بزرگی مانند بوفالوها که بوسیله احشام از زیستگاه های طبیعی شان رانده گردیده اند، اجازه بازگشت دهد . چه بسا شکارچیانی مانند گرگ ها و پلنگ ها نیز که اکثر زمان ها به جرم حمله به احشام کشته می شوند، از این مسائل منتفع خواهدشد . 

باقی آن 10 الی 20 درصد از مراتعی که زمینه استعمال قرار گرفته اند را می بضاعت و توان برای پرورش بیش تر دانه های غلات به کار گیری کرد تا از این روش غذای ضروری برای انسان ها تامین شود . اما آیا تمامی اینها به صلاح ما خواهد بود؟ جارویس در این باره می گوید: زمینه اینجاست که عمل به همین راحتی نیز نمی باشد که شما گاوها و سایر احشام را از مراتعه خارج نمائید و انتظار داشته باشید که به به عبارتی وضعیت بیشه ها و مرغزارهای نخستین برگردید . 

از 
در میان رفتن شغل و هویت 
یک مشکل در زمینه تبعیت از رژیم گیاه خواری این هست که باید در نهایت فکری هم به حال کسانی کرد که در صنعت دامداری مشغول به کار می باشند . پیتر الکساندر (Peter Alexander) یک محقق دسته سازی سیستم های اجتماعی اکولوژیکی از دانش گاه ادینبورگ می گوید: «من در اسکاتلند معاش می کنم یعنی جایی که زمین های مرتفع آن اکثرا به دست بشر ها ساخته گردیده میباشد و پایه صورت گیری آن هم بر شالوده چرای گوسفندان بوده هست . چنانچه ما همگی این گوسفندان را از مراتع مان برانیم، محفظه زیست بدون شک و تردید ظاهری مختلف خواهدداشت و خویش این کار جدای خیلی از مسائل، پتانسیل آن را دارد که بر تنوع زیستی تاثیر منفی بگذارد . 

یکی از کلیدی ترین مشکلات این گونه رژیم غذایی آن میباشد که می تواند باعث به تغییرات فاحش اجتماعی بالاخص برای دولت ها روستایی یعنی کسانی که به طور مستقیم با این صنعت در ارتباط هستند، شود . بن فالان (Ben Phalan) یک عدد از محققانی هست که درباره تعادل دربین تقاضای خوراک و تنوع زیستی در دانش گاه کمبریج تحقیق می کند . 

او درباره این نقص‌ می گوید: «در اکنون حاضر بالغ بر 3 .5 میلیارد نشخوارکننده اهلی در روی کره زمین وجود دارد، آبادی ها میلیارد جوجه نیز هرساله برای تولید طعام رویش داده گردیده و آن‌گاه کشته می شوند . همه این اعداد و ارقام بیانگر این واقعیت است که ما درباره مقادیر عظیمی ضرر و زیان و ضرر اقتصادی سخن می کنیم . زمینه اینجاست که حیت بهترین طرح ها نیز نمی توانند سیستم معاش جایگزینی را برای همگی در اقصی نقاط جهان پیشنهاد کنند . در حدود یک سوم خشکی های کره زمین را در مرغزارهای مناطق کم آب و نصفه خشک در بر گرفته اند که فقط می توانند از دامداری حمایت نمایند .» 

به گفته دکتر معالج فلان بدون دام، زندگی در بعضا محفظه ها عملا برای مردم غیر ممکن میباشد . عشایری نظیر اقوام مغول و بربر در حالتی‌که بخواهند از این سیستم دست بردارند، جدای از خیلی مسائل نام‌و‌نشان فرهنگی خودشان را هم از دست خواهندداد . علاوه بر این، چه بسا افرادی که کل زندگی شان به دام هم وابسته نمی‌باشد از این متاثر خواهندشد . در راستی گوشت تاریخچه، سنت و نام و نشان فرهنگی مهمی داراست . مجموعه های زیادی در سرتاسر دنیا هستند که به تیتر کادوی عروسی یا این که چه بسا مهمانی شام به مهمان‌ها غذای گوشتی می دهند . 

پزشک فالان در ادامه می افزاید: «تاثیر فرهنگی حذف کامل گوشت خیلی فراوان می باشد و درست به همین ادله همه ست که همت ها برای حذف این ماده غذایی درعمل با اختلال برخورد کرده و غیرممکن هست .» 

تاثیرات 
سلامتی 
اثر این رژیم غذایی بر سلامت نیز هنوز پیچیده می باشد . نوع کامپیوتری اسپرینگ اینجانب نشان می دهد که در‌صورتی‌که کلیه بشر ها تاسال 2050 گیاه خوار شوند، مرگ و میر نیز در مرحله دنیا در بین 6 تا 10 درصد کاهش خواهدداشت و این مسائل به استدلال کاشه بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سکته و برخی از انواع سرطان ها می‌باشد . البته یک مساله همچنان به قوت خویش باقی است، کالا های حیوانی به ازای هر کالری، مواد مغذی بیش تری دارند لذا چه بسا در حالتی‌که می خواهید که گیاه خوار شوید، می بایست اطمینان حاصل فرمائید که جایگزین های اصلی را می توانید به تن خویش برسانید . 

این مساله از آن جهت اهمیت دارد که یادمان نرود، حدودا بالغ بر دو میلیارد بشر در کل دنیا با ایراد تغذیه خطا دست به گریبان میباشند . 
مساله اینجاست که در صورتی کلیه عالم به سمت رژیم غذایی گیاه خواری برود، آنگاه یک بحران دورازشوخی سالم مردم را بالاخص در کشورهای در حالا توسعه، تهدید خواهدکرد چرا که در این صورت این سوال پیش می آید که مواد مغذی کوچک که عبارتند از آهن، کبالت، کرومیوم، مس، ید، منگنز، سلنیوم، روی و مولیبدن دقیقا قرار میباشد که از کجا تامین شوند؟ 
کارشناسان در مسئله گیاه خواری تعابیری جذاب دارند، به تیتر نمونه پزشک جارویس می گوید: «در اصل تغییر تحول در رژیم غذایی چیزی است که کم خیس به آن دقت می شود د رحالی که اصل مسائل خیر گیاه خواری نه گوشت خواری صرف است، ما حتی با ناچیز کردن مصرف گوشت هم می توانیم شاهد تاثیرات ملموس خیر صرفا بر سالم بلکه حتی بر محفظه زیست باشیم .» و این موردی می باشد که دکتر اسپرینگ من نیز بر آن تاکید می کند: «تغییرات معلوم بر سیستم غذایی ما را تشوبق می نماید که تصمیمات غذایی محیط زیست دوست خیس و سالم تر بگیریم . درواقع در حالتی که بها گوشت گران خیس بشود و قیمت سبزی و میوه جات کاهش پیدا کند، ما به صورت ناخودآگاه به سمت رژیم غذایی مناسب میل خوا‌هیم کرد .» 

در انتها در صورتی‌که بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم و براساس آخری تحقیقات و سوای جانبداری از گروهی خاص اعلام حیث کنیم، می بایست بگوییم بدن بشر با پیچیدگی های دوچندان خود، تهی دست تامین انرژی و نگهداری تندستی خویش برای استمرار حیات میباشد و درواقع برای دستیابی به این اساسی نیازمند تامین همه املاح، آب، الکترولیت ها، ویتامین ها، کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها است، لذا خوبتر می‌باشد از تمام گروه های غذایی به شرط رعایت میانروی در مصرف استعمال کنید . 

...
نویسنده : امین طیرانی بازدید : 1 تاريخ : شنبه 18 فروردين 1397 ساعت: 16:53