محاسبه عملکرد محتوا و گزارش گیری از آن | بلاگ

محاسبه عملکرد محتوا و گزارش گیری از آن

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

سئو در مشهد

 

ز، پیوسته و پویا هم می تواند در سئو وبسایت شما تاثیر فراوانی داشته باشد و هم در مدیر مارک شما . به این ترتیب ارزیابی کارایی محتوا و گزارش گیری از آن امری ضروریست . 

هر چقدر نیز با جامعۀ انگیزه خویش آشنا باشید، تلاش‌های شما در راستای بازاریابی محتوا مدام جای بهبود دارا‌هستند . 

بعضا از محتوای تولیدی شما که تامل می‌کنید زیاد محبوب خواهند بود، بعد از مدت کوتاهی ناچیز اهمیت می‌شوند، بعضی از محتواهای بی‌اهمیت چنان رشدی میکنند که هرگز انتظارش را نداشتید . 

یک عدد از قسمت‌های اصلی فعالیت شما این است که موفقیت‌ها و شکست‌ها را دنبال کنید، توضیح دهید که بازاریابی محتوایی چه گونه به کارتان کمک مینماید که به اهدافش رسد و در نهایت، کار کشته باشید نتایج موفقیت‌آمیز فعالیت خویش را برای دیگرافراد از پاراگراف مدیران خود تشریح فرمائید . 

چه 
مواردی را باید تجزیه و تحلیل کنیم؟ او‌لین نکته‌ای که می بایست به آن اشاره کنیم، به عبارتی قصه فیل در درون اتاق تاریک است که هر فردی برداشت خودش را از آن داراست . 

اعداد و ارقام، همان‌قدر که نشان‌دهندۀ واقعیات هستند، می توانند برای لاف بیان کردن نیز به کارگیری شوند . 
اعداد، اعداد هستند، خیر چیزی اکثر و خیر چیزی کمتر! 
برای روشن‌تر شدن موضوع، مثالی میزنیم . 
یک گردهمایی هر ساله را تصور نمائید که در آن بازاریابانِ کمپانی درگیر گزارش دهی هستند؛ و بازاریاب محتوا (که به طراوت کارش را در این شرکت آغاز کرده) می‌گوید: 
“ترافیک وب‌سایت ما امسال ۳۰۰% افزایش یافت . دوران مدت متوسطی که مخاطبان در هر کاغذ سپری می‌کنند بخش اعظم از ۲ دقیقه ارتقاء یافته و مقدار خوانده شدن مطالب وبلا‌گ ما هم تقریباً دو برابر گردیده می‌باشد .” 

معرکه 
است، نه؟! شما نیز در حالتی که رئیس این شخص بودید ذوق زده می‌شدید؟ 
خب، این وضعیت ممکن است عالی باشد . ممکن است نیز نباشد! احتمالا تعداد بازدیدهای هر ساله وب سایت ۱۰ تا بوده که شرایط فعلی به ۴۰ عدد رسیده . 

احتمال دارد یک سری نفر از اعضای تیم وبلاگ‌نویسی صفحه‌ای را در وبسایت بازدید کردند، به یک جلسه رفتند و آنگاه از تعدادی دقیقه مجدد برگشتند و روی کاغذ دیگری کلیک کردند و به همین حافظه “مدت مدت خوانده شدن صفحه های ارتقا پیدا کرد” . 

برای بالا رفتن اعداد و ارقام، عوارض مضاعف زیادی می تواند وجود داشته باشد . 

به طور خلاصه پیام این روایت این است که اندازه‌گیری، به تنهایی هیچ فایده‌ای ندارد . هوشمندانه اندازه‌گیری کنید . تا هنگامی که از فکرتان به کار گیری نکرده‌اید، اعداد و ارقام هیچ معنایی ندارند . 

تنها به قصد آمار تصاحب کردن مبادرت به جمع‌آوری اعداد نکنید، بلکه کاری نمایید که این اعداد اهمیت پیدا نمایند . تلاش فرمایید که وقتی این اعداد را به مدیریت یا این که رئیس خویش نشان می‌دهید، بتوانید به سوالاتی همانند “این عدد یعنی چه؟” یا “حالا این ارقام عالی می‌باشند یا این که بد؟” جواب دهید . 

به خاطره داشته باشید که این شما هستید که می بایست بها محتوای تولیدی‌تان را به دیگر افراد اثبات نمائید . 

چطور 
می‌توان معیارها را “هوشمندانه” اندازه‌گیری کرد؟ قبل از هر چیز به این زمینه اشاره کنیم که از ابتدا، کار را کوچک آغاز کنید و کم‌کم آن را بسط دهید . تجزیه و تحلیل، شبیه حسابرسی مالی نمی باشد که یکباره انجام شود و به نقطه پایان برسد؛ بلکه می بایست دائمی و همیشگی باشد . 

به همین دلیل، خوبتر است خودتان را درگیرِ کارِ بیش از حد نکنید . حجم مضاعف از کار، امکان جنبش و پیشرفت را از شما خواهد گرفت . 

پس از آن، مهم‌ این میباشد که معیارهای سنجش‌تان هدفمند باشند . به این فکر کنید که با محتوای خود به چه چیزی می خواهید برسید و آن‌گاه از آن، ملاحظه کنید که کدام یک از این معیارها می‌توانند کیفیت کارتان در این راستا را نشان بدهند . اگر نمی‌دانید این اهداف چه هستند، از دیگران یاد بگیرید . 

موسسه بازاریابی محتوایی (The Content Marketing Institute)، معمولاً از بازاریاب‌ها دربارۀ فعالیت‌هایشان در زمینۀ بازاریابی محتوا نظرسنجی کرده و سپس، نتایج این نظرسنجی‌ها را به فیس گزارش‌هایی در قضیه بنچ‌مارکینگ، دارایی و روندهای فعالیت بازاریابان B2B و B2C منتشر می کند . علاوه بر اینها، برای بازاریابی موفق محتوا، هدف ها سازمانی را هم در نظر بگیرید . 

در 
اینجا ۵ هدف که به گفته شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌ها، هدف ها حیاتی بوده‌اند را آورده‌ایم: 
۱٫ 
تولید دوراندیشی از برند مشتریانِ بالقوه در حالتی که از وجود شما خبر نداشته باشند، طبعاً نخواهند توانست برند شما را تعیین نمایند . 

ظواهر شدن در برابر چشمانِ مردم و زیر تاثیر قرار دادن افرادی که هیچ گاه چیزی از شما نشنیده‌اند، منجر خواهد شد که هنگامی قصد خرید آنچه شما عرضه می کنید را دارند در ابتدا به یاد شما و برندتان بیافتند . 

۲٫ 
ارتباط و مشارکت این کار، یک قدم بالاتر از آن است که مشتریان از وجود شما مطلع باشند . وقتی که مردم با برند شما رابطه برقرار کنند، فرصت آن را خواهید داشت که ارتباط احساسی‌تری با آنها برقرار نمایید و کاری نمایید که واقعاً از شما خوششان بیاید . 

۳٫ 
نگهداری مشتری (ایجاد مشتری وفادار) همین که با مشتریان ارتباط برقرار کردید، چطور آنان را به مارک خویش بامسئولیت نگه می‌دارید؟ محتوا یک عدد از مهم‌ترین ابزارهایی میباشد که توانایی بازگرداندن مشتریان پراکنده یا این که از دست رفته را داراست . 

۴٫ 
ایجاد سرنخ‌های فروش محتوا توانایی‌های فراوانی در ایجاد سرنخ‌های فروش و به وجود آوردن مشتریان بالقوه دارد؛ چه به چهره محتوای قابل ارائه سپس از اخذ آدرس آدرس اینترنتی از شخص خواننده باشد و چه درخواست از آنها برای خواندن مطالب بخش اعظم . 

۵٫ 
فروش دانستن اینکه شما دقیقاً چه چیزی عرضه میکنید و فایده‌اش برای مشتری چیست، می تواند مخاطبان را متقاعد کند که بهترین انتخاب‌شان شما می باشید و همین کار، باعث به فروش بخش اعظم شما خواهد شد . 

رویه اندازه‌گیری ترقی هر یک از موردها بالا با بقیه‌شان مقداری تفاوت داراست . در اینجا سعی کرده‌ایم برای هر کدام از این اهداف، دو یا سه میزان متعدد معرفی کنیم (البته این معیارها، تمام روایت نیستند و معیارهای دیگری نیز برای ارزشیابی این موارد وجود دارند) . 

هدف 
معیارهای موضوع استفاده تولید 
دور اندیشی از برند: 
چند 
نفر یک محتوای مشخص و معلوم را دیدند؟ چه 
تعداد تارنما یا برگه دیگر به محتوای شما پیوند گردیده است؟ چه 
تعداد بازدیدکننده نو از وبسایت دیدن کردند؟ ارتباط 

محتوای شما یکسری توشه در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد؟ به همه شبکه‌ها اشاره نمائید . 
چه 
تعداد مخاطب برای شما دیدگاهی تصویب کرده‌اند؟ (در وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی یا این که هر جای دیگر) وفاداری 
و برگشت مشتری 
یک سری 
درصد از مشتریان شما قبلاً نیز از شما خرید کرده‌اند؟ چند 
درصد از اعضای باشگاه مشتریان، اعضای بلاگ و … از فهرست خارج رفته‌اند؟ایجاد سرنخ‌های فروش چه 
تعداد سرنخ‌ فروش دارید؟ 
چه 
تعداد سرنخ‌ فروش دارید؟ چند 
درصد از این سرنخ‌های فروش در نهایت از شما خرید کرده‌اند؟ فروش 

نرخ 
تبدیل شما چقدر است؟ یک سری درصد از بازدیدکنندگان تارنما شما در غایت تبدیل به مشتری شدند؟ یک سری 
درصد از یوزرها موقت بعد از آن از اتمام استعمال بدون‌پول اولیه، جنس یا سرویس ها شما را خریداری کردند؟ چیزی که زیاد است، اعداد و ارقام گوناگون است که هر کدام میتوانند معنای خودشان را داشته باشند . البته بعضی‌هایشان که به آن ها واحدهای حیاتی می‌گوییم، بوسیله همگی بازاریابان محتوا به کار می‌روند . 

در ادامه به این معیارهای حساس اشاره خوا‌هیم کرد و توضیح می‌دهیم که به یاری آن ها قرار میباشد دقیقاً چه چیزی را اندازه‌گیری کرده و اصلاً این معیارها را در چه جایی میتوانید پیدا فرمائید . 

معیارهای 
مربوط به ترافیک یکی از هدف ها با اهمیت هر کمپین بازاریابی محتوایی این می باشد که افراد را به سوی وب‌سایت خودتان بکشاند؛ به همین علت ترافیک وبسایت یک عدد از بدیهی‌ترین نشانه‌های برد شماست . 

پیشین از تمامی مطمئن شوید که گوگل آنالیتیکس به درستی نصب شده می باشد . 
قبل از سنجیدن ترافیک وبسایت‌تان، باید مطمئن باشید که Google Analytics را به درستی نصب و تهیه و تنظیم کرده‌اید . 

استفاده از گوگل آنالیتیکس راحت می باشد و نسبت به رایگان بودنش امکانات خوبی در اختیار شما قرار می‌دهد . 

مسلما 
بخوانید: گوگل آنالیتیکس Google Analytics چه است و چرا بایستی آن را نصب کنید؟ 
تعداد 
بازدید از صفحه ها تعداد بازدیدها و بازدیدهای یکتا از صفحات بازدیدها (Pageviews) از صفحات که به اصطلاح “hits” نیز نامیده می‌شوند، یکی از اصلی‌ترین معیارهای سنجش ترافیک وب می‌باشند . 

هر وقت فردی کاغذ شما را لود می‌کند، برای آن صفحه یک “بازدید” محسوب می‌گردد . 

اما این واحد سنجش یک نقص‌ هم دارد؛ فرض فرمائید بازدیدکننده‌ای یکی از صفحات وبلاگ شما را مطالعه مینماید و سپس بر روی تمام لینک‌هایی که در محتوای شما مو جود هست کلیک می‌کند . پس از مدتی با یک سری بار کلیک بر روی دکمه بازگشت مرورگر، به برگه اولین برمی‌گردد . 

در این شرایط، تمام این رفت و رجوع ها در صفحات بلاگ شما یک بازدید محسوب خواهد شد که ولی این بازدید نشان‌دهنده وجود یک استفاده کننده نو نمی‌باشد . راه و روش حل این مشکل، استفاده از ترازو بازدید یکتا (Unique Pageviews) می‌باشد . 

هر بازدید یکتا برای هر استفاده کننده فقط یک بار شمرده می گردد و اهمیتی ندارد آن استفاده کننده از یک دستگاه و در یک مقطع وقتی ۳۰ دقیقه‌ای که به آن Session می‌گوییم، یک کاغذ را چندین جايگاه گشوده نماید . 

توضیح دادن این موضوع که دقیقاً چرا تعداد بازدیدهای صفحه های اکثر از تعداد بازدیدهای یکتا از صفحه های می‌باشد چندان سهل و آسان نیست، چون دست اندرکاران زیادی در این دستور دخیل می‌باشند . 

با این حال، از حیث ثبات کار، اعداد مربوط به بازدید‌های یکتا خوب تر و منطقی‌تر میتوانند ترافیک حقیقی و واقعی تارنما شما را نشان دهند . 

درست می باشد که کوچک‌تر بودن اعداد مربوط به بازدیدهای یکتا ممکن می‌باشد خیلی به مذاق شما خوش نیاید، ولی مهم‌تر از تعداد بازدیدها، تغییر در پروسه بازدیدهاست که بهتر است به آن دقت بیشتری داشته باشید . 

معیارهای دارای ربط با بازدید از صفحات بهتر هست در دراز دوران بررسی گردیده و ترقی یا پسرفت‌ها در دوره‌های هنگامی معین با هم مقایسه شوند . 

در لحاظ گرفتن یک دوره هنگامی مشخص و معلوم که شامل چندین عدد محتوا است، خوب تر از پرداختن به تک تک محتواهای منتشر گردیده می‌باشد چون شما میتوانید تلاش محتوای خویش را در یک عصر مشخص محاسبه نمایید . 

همچنین، بهتر میباشد به فصول و مقطع آنالیز ترافیک تارنما نیز اعتنا فرمایید . به عنوان یک مثال کوچک، نمی‌توانید از مردم توقع داشته باشید در تعطیلات عید باستانی صحیح همانند دیگر مواقع سال، مطالب سایت شما را بخوانند . 
اصولاً چنین مقایسه‌ای صحیح نیست! 
یکی از روش‌های خوب این است که ترافیک زمان ها ویژه و تعطیلات را سال به سال مقایسه فرمائید چون این تغییرات فصلی که درباره‌شان کلام کردیم به طور کلی اثبات می باشند . 

ممکن می‌باشد در تعطیلات نوروز بازدیدکنندگان زیادی نداشته باشید، البته درصورتی که این تعداد نسبت به عید باستانی سال پیشین تغییر و تحول معنی‌داری کرده باشد، می توانید متوجه گردید که پیروز عمل کرده‌اید یا این که خیر . 

برگه 
بازه زمانی سپری شده در ورقه (Time on Page) بازه سپری شده در صفحه، یک عدد از معیارهای تجزیه و چک وب هست که تا به حالا به نیکی شعور نشده میباشد . با این حال، این ترازو مضاعف با ارزش بوده و قادر است نشان دهد مخاطبان‌تان چقدر به محتوای شما عشق دارا هستند . 

برای مثال در‌صورتی‌که دو برگه مختلف با محتوای مشابه و ارتفاع یکسان داشته باشیم، اما مقطع دوران سپری گردیده در اولین ۳۰ ثانیه از دومین بیشتر باشد، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که احتمالا محتوای برگه نخستین برای مخاطب جذاب‌تر بوده می باشد . 

سفارش 
می کنیم به نمونه پایین توجه کنید: 
یک کاربر وارد کاغذ مطلبی میگردد که همین الان پست کرده‌اید . این کاربر از طریق پیوند ورقه در اکانت لینکدین شما راز از اینجا درآورده می باشد . 

به طبع 
بخوانید: ۸ ترفند برای یوزرها لینکدین 
وی در عرض ۴ دقیقه و نیم مطلب شما را نصفه و نیمه خوانده و آن‌گاه روی یکی از لینک‌های خارجی باطن نوشته کلیک کرده تا این لینک در یک صفحه نو گشوده شود . 

این کاربر حدود ۱۰ ثانیه به سرعت نگاهی به بقیه پست انداخته و بعد ورقه مربوط به آن را می‌بندد . در سطح بعد، او حدود ۲۰ ثانیه صفحه مربوط به لینک تازه را هم بالا و زیر کرده و در غایت پنجره مرورگر خویش را می‌بندد . 

با اعتنا به Google Analytics، زمان دوران سپری گردیده این کاربر روی پست شما چقدر بوده است؟ جواب شما ۴ دقیقه و ۴۰ ثانیه بود؟ غلط کردید . پاسخ صحیح، صفر می باشد . 

علت این دستور آن می‌باشد که این شخص ورقه شما را صرفا یک بار چشم میباشد (زمانی که وب‌سایت بارگذاری گردیده است) . 

گوگل از روش مقایسه بازه زمانی مقطع حضور استفاده کننده در یک ورقه با جنبش بعدی او بر روی همان سایت، اندازه Time on Page را محاسبه می کند . 

از آنجایی که لینکی استفاده کننده پس از مطالعه برگه بر روی آن کلیک کرده لینک فرنگی بوده است، تکان بعدی‌ای وجود نداشت تا گوگل آن را حساب و کتاب نماید . فیض این است که برهه زمانی سپری شده استفاده کننده بر روی صفحه از حیث گوگل صفر ثانیه می‌باشد . 

این قضیه احتمال دارد از لحاظ شهودی چندان منطقی به حیث نرسد، البته اعتقاد و باور نمائید که منش عمل گوگل آنالیتیکس به همین شکل است .

نرخ 
پرش (Bounce Rate) قبلاً درباره نرخ پرش کلام کرده‌ایم، اما به علت اهمیت بسیار این مورد در ارزیابی کارایی محتوا، در اینجا هم توضیحی کوتاه خوا‌هیم داد . 

حتما 
بخوانید: نرخ پرش bounce rate چه می‌باشد و چرا اهمیت دارد؟ 
نرخ پریدن عبارت میباشد از درصدی از یوزرها که وارد صفحه‌ای از سایت شما شده، بعد از آن آن را ترک کرده و دیگر گشوده نمی‌گردند .نرخ پریدن معمولاً نشان‌دهنده آن می‌باشد که محتوای یک صفحه نیازهای استفاده کننده را برآورده نمی‌کند . 

اما این مورد می‌تواند جنبه دیگری هم داشته باشد: احتمال دارد محتوای کاغذ شما دوچندان راضی کننده باشد؛ یعنی استفاده کننده آنچه به دنبالش بوده را همان لحظه در سایت شما پیدا کرده و به سرعت (و اما راضی) از وب سایت شما بیرون گردیده هست . 

یک عدد از راه‌های تشخیص آنکه بد بودن یا خوب بودن نوع نرخ پرش سایت، ارزیابی مقطع سپری گردیده روی وب سایت میباشد . در صورتی‌که این زمان بالا باشد یعنی محتوای وبسایت شما مطالعه شده و در فیس کوتاه بودن این زمان، احتمالاً مخاطبان آنچه را به دنبالش بودند در تارنما شما پیدا نکرده‌اند . 

برای حل مشکلات مربوط به نرخ پرش، بد نمیباشد که باز نیز به تعاریف گوگل مراجعه کنیم . در رخ این که کاربر پیشین از بستنِ صفحه دست کم ۳ دقیقه وقت روی آن گذارده باشد، این واقعه از حیث گوگل پرش اکانت نمیشود . 

شیوه های مختلفی برای نگه‌داشتن استفاده کننده روی کاغذ وجود دارد، از پاراگراف تولید محتوای با کیفیت و به میزان کافی طولانی! همچنین، به کار گیری از لینک‌های داخلی حضور طولانی برهه زمانی کاربر روی سایت شما را تضمین می‌کنند . 

در صورتی که کاربر از صفحه های نتایج موتورهای جستجو به سایت شما آمده باشد، پرش‌های “بد” به گوگل این پیغام را خواهند بخشید که کیفیت محتوای این وبسایت برای سناریو به کاربران کافی نیست و همین ممکن می باشد شما را در صفحه های جستجو به صفحات پایین‌تر هدایت نماید . 

معیارهای 
مربوط به مشارکت کاربر آنگاه از آنکه افراد وارد برگه شما شدند، معمولاً امیدوار می باشید که کاربر بعد از دیدن محتوای سایت، نوعی عکس‌العمل نیز نشان دهد: امتیاز دادن، لایک کردن، درج نظر، مطالعه مطالب دیگر، به اشتراک‌گذاری پست یا این که هر فعالیت دیگری . 

این 
امور برای شما دو سود با اهمیت دارد: 
ارتقاء 
ترافیک سایت‌تان پایین‌تر 
رفتن افراد در قیف بازاریابی شما بسته به نوع وبسایت شما، ارتباط با استفاده کننده می تواند فرم‌های گوناگونی پیدا نماید . ظهور شبکه‌های اجتماعی گوناگون در سال‌های اخیر، رابطه با یوزرها را برای کلیه ما فراوان آسوده کرده است، ولی منطقی به لحاظ می آید که تا حد قابلیت این ارتباطات را در محفظه وب‌سایت خود شکل دهید . 

برای 
این کار برنامه‌ها و پلاگین‌هایی هم وجود دارا هستند که می‌توانید به راحتی به سایت خویش اضافه کنید: 
امتیاز 
دهی رای دادن / امتیاز دادن بسیاری از سایت‌ها که محتوای متنی منتشر می‌کنند، برای کاربران راهی مهیا کرده‌اند تا بتوانند از این طریق به مطالب امتیاز دهند . این امتیاز دادن‌ها قادر است به رخ لایک کردن، ستاره دادن، رای مثبت یا این که منفی دادن یا فرم‌های دیگری باشد . ایده کلیدی اجرای این مدل برنامه‌ها، تشخیص اندازه محبوبیت محتوا هست . 

به طبع 
بخوانید: راهکار محتوای بلند مدت 
بینش 
ها ایده ها (دیدگاه‌ها) نظرات، دیدگاه‌ها یا کامنت‌ها درست همانند یک خنجر دو لبه هستند، البته باز نیز ارزش فراوانی دارا‌هستند . بخش اعظمی از پست‌های وبلاگی احتمالا به خودی خود چندان قابل دقت نبوده‌اند، اما به لطف امکان درج حیث و بحث‌هایی که در آنجا درگرفته، ارزش فراوانی پیدا کرده‌اند . 

هیچ یک از ما دوست نداریم در این قسمت اسپم یا کامنت‌های توهین‌آمیز ببینیم، اما ارائه قابلیت نظردهی به یوزرها قطعاً یکی از بهترین طرق رابطه آفریننده با آنهاست . 

اگر وب‌سایت‌تان با وردپرس عمل می‌کند، فعالیت شما خیلی سهل می‌باشد . صرفا کافی هست قسمت “نظردهی” را فعال نمایید . این امکان را میتوانید در بخش “تنظیمات پیش‌فرض مقاله” پیدا کنید . 

در حالتی که هم از وردپرس به کارگیری نمی‌کنید، به شما پیشنهاد میکنیم از Disqus استفاده نمائید . فیسبوک هم یک افزونه دارااست که به شما امکان درج‌نظرات فیسبوک را در تارنما خودتان را می‌دهد، اما برای استعمال از آن می بایست در فیسبوک حساب کاربری داشته باشید (هرچند این قابلیت به برهان معضلات دسترسی به فیسبوک در کشور ایران چندان موضوع استعمال نیست) . 

بعد از آن از راه اندازی سیستم نظردهی، تعداد کل نظرات هر پست را یادداشت کنید . همچنین، بایستی تعداد جواب‌های مولف مقاله را از تعداد کل کامنت‌ها اندک نمائید تا در ارتباط با مخاطبان به عدد واقعی‌تری برسید . 

میزان دارای فایده دیگری که اینجا می‌توانید از آن استفاده کنید، تعداد کاربرانی هست که همواره پای ثابت نصیب نظردهی می باشند . 

ایده ها کاربران، یک عدد از عواملی می‌باشد که می تواند به شما بگوید آیا واقعاً دارید خوب کار میکنید یا خیر و خوبی . 


لینک‌ها علی‌رغم مشکلات بسیاری که گوگل با لینک‌های اسپم داشته است، آن‌ها فارغ از هیچ ترسی بارها اعلام کرده‌اند که به لینک‌ها اهمیت اکثری می دهند . 

مت کاتس، سرپرست مجموعه وب اسپم گوگل در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که درست میباشد که در دعوا لینک‌سازی سرو صدا دوچندان و اسپمینگ فراوانی وجود دارد، ولی لینک‌ها کماکان استدلال خیلی خیلی مهمی در درجه بندی سایت در نتایج جستجو می‌باشند . 

با در نظر تصاحب کردن این زمینه و اهمیت سئو، مضاعف خوب است که بدانید چه صفحاتی به محتوای شما لینک و پیوند داده‌اند . برای انجام این کار، ابزارهای متنوعی هم در وب وجود دارا هستند . 

دو تا از مهمترین این ابزارها، Fresh Web Explorer برای ارزیابی عملکرد محتوا جدیدتر و Ahrefs (یا ابزار Open Site Explorer) برای محتوای کهن می باشند . برخی از اطلاعات ارائه شده توسط این نرم‌افزارها عبارت اند از انکر تکست لینک‌ها، اقتدار و اعتبار وب سایت یا این که نویسنده‌ای که به شما لینک و پیوند داده است . 

همچنین، با امداد این ابزارها خواهید دانست که کدام یک از لینک‌های شما اسپم می‌باشد . 

معیارهای 
مربوط به شبکه‌های اجتماعی این روزها، اهمیت و گستردگی استفاده از رسانه‌های اجتماعی دیگر نیاز به توضیح ندارد . 
درصورتی که هنوز هم برای برندتان هیچ حسابی در شبکه‌های اجتماعی نساخته‌اید، همین شرایط فعلی دست به کار شوید! 
به طبع 
بخوانید: موفق‌ترین برندهای جهان در کانال های اجتماعی 
پس از ساختن حساب‌ها، مقداری عمده وقت بگذارید و فواید به کار گیری از آن ها و خدماتی که ارائه میدهند را بررسی نمائید . 

در مرحله بعدی، همواره شرایط همت خویش را در شبکه‌های اجتماعی تحلیل کرده و سوابق آن را به فیس هفتگی یا این که ماهانه ثبت نمایید . 

خوشبختانه، اکثر این شبکه‌ها نظیر فیسبوک، لینکدین توییتر و اینستاگرام، ابزارها و امکانات خیر و خوبی برای آنالیز عملکرد محتوا در فی مابین مخاطبان دارا هستند . 

حتما 
بخوانید: بازاریابی و برندینگ در استوری اینستاگرام 
علاوه بر آن، ابزارهایی هم برای ارزیابی آمارها و داده ها مربوط به صفحه ها شبکه‌های اجتماعی شما وجود دارا‌هستند که BuzzSumo یکی از شایسته ترین آنهاست . در‌صورتی‌که هم علاقه‌ای به این نرم‌افزارها ندارید، راه دیگر این میباشد که آمارها و تغییرات را خویش به صورت دستی مستند کرده تا بتوانید شرایط لایک‌ها، نظرات، دفعات به اشتراک‌گذاری محتوا و … . را در ارتفاع مقطع با اعتنا تحت نظر داشته باشید . 

Buzzsumo 
ابزاری برای ردیابی سعی محتوا در شبکه‌های اجتماعی 
ساخت 
معیارهای دلخواه دستکاری یا این که مخلوط هوشمندانه این معیارها با هم، گاهی می‌تواند چهره یی دقیق‌تر از شرایط محتوای شما ترسیم کرده و مسیر رسیدن به هدف ها سازمانی‌تان را برای شما روشن‌تر سازد . 

در 
اینجا یک‌سری ایده متفاوت را آورده‌ایم که ممکن می‌باشد بتوانند به شما در وصال به این هدف ها کمک کنند: 
عمق 
متوسط مطالعه که فرمول آن به شکل (مدت زمان سپری گردیده در صفحه)/(۳۰۰/تعداد کلمات) می‌باشد . 

هر فرد بالغ به طور میانگین در یک دقیقه ۳۰۰ واژه را میخواند . بنابراین، ما می‌توانیم با توجه به تعداد عبارات متن، به آسانی بازه بازه زمانی زمینه نیاز برای مطالعه آن نوشته را حساب و کتاب کنیم . 

دوران بازه زمانی زمینه نیاز با تقسیم تعداد عبارات نوشته بر ۳۰۰ بدست می آید . محاسبه نسبت مدت مدت حضور استفاده کننده به دوران مورد نیاز برای مطالعه متن، می‌تواند به ما نشان دهد که خواننده ما، مطلب را با چه مقدار اعتنا خوانده هست . 

میزان 
اشتیاق این واحد سنجش میتواند نشان دهد مخاطبان شما تا چه حد تشنۀ قرائت مطالبِ دیگر وبلاگ‌تان هستند . بیشترِ ابزارهای بررسی تلاش محتوا به شما قابلیت میدهند تا ملاحظه کنید مخاطبان از چه مسیری به سایت شما آمده‌اند و پس از آن به کجا میروند . 

با به کار گیری از همین ابزارها، میتوانید تعداد مسیرهای جنبش بازدیدکنندگان (شامل دستکم دو پست وبلاگی) را تقسیم بر تعداد کل این مسیرها کنید تا درصدی از یوزرها علاقمندتر وبلاگ‌تان را بدست آورید . 

این فعالیت قادر است برای پیدا کردن پست‌های محبوب‌تر و با بضاعت و توان ساخت خواننده‌گان بیشتر نیز به فعالیت رود . 

مقدار 
استقبال، اندازه پرورش و نرخ تبدیل شبکه‌های اجتماعی معمولاً بیش از یک خط مش برای ارتباط با استفاده کننده دارا‌هستند . شما می‌توانید در فیسبوک یک پست را لایک کرده، به اشتراک بگذارید یا این که درباره‌اش لحاظ بدهید . 

در گوگل پلاس هم عیناً همین تجهیزات وجود دارد، فقط به جای لایک کردن، دکمه ۱+ وجود دارد . در توییتر میتوانید یک توییتر را فیو کنید، زیرش لحاظ خود را بنویسید یا این که آن را ریتوییت فرمایید (به اشتراک بگذارید) . 

مسلما 
بخوانید: چه مقدار عمل در شبکه های اجتماعی برای کسب و عمل ها کافی است؟ 
از 
آنجا که این امکانات ناچیز و بیش در این شبکه‌ها یکسان هستند، می‌توانیم به سه دسته‌بندی کلی برسیم: 
اندازه 
استقبال یا همان اندازه زمینه علاقه بودن محتوا (لایک‌ها در فیسبوک، فیو‌ها در تویییتر و ۱+ ها در گوگل پلاس) میزان 
رویش یا این که تعداد دیده‌شدن‌ها در فی مابین افراد متعدد (به اشتراک‌گذاری‌ها در فیسبوک، گوگل پلاس و ریتوییت‌ها در توییتر) نرخ 
تبدیل یا این که پاسخ به محتوای برند (کامنت‌ها در فیسبوک و گوگل پلاس، جواب‌ها در توییتر) 
نرخ 
تبدیل، برگشت سرمایه و دردسرهای مربوط به قیف بازاریابی قبلاً در این باره کلام کرده‌ایم که به چه شکل معیارهای اتتخابی شما به شما کمک می کنند دریابید تا چه حد در اکنون وصال به اهداف خویش می‌باشید . 
عمده بازاریاب‌ها معمولاً در مرحلۀ بعد، این دو تامل به ذهن‌شان خطور می‌کند: 
انگیزه اینجانب این هست که از محتوا برای تبدیل کردن مخاطبان به مشتری استعمال کنم . 
فقط چطور می بایست تشخیص دهم کدام یک از مشتریان به خاطر محتوا تبدیل به مشتریمان شده‌اند؟ رئیسم مطمئن نمی باشد که بازاریابی محتوایی ارزش امتحان کردن را داشته باشد . به همین خاطر، باید به او نشان دهم که سرمایه‌گذاری روی محتوا چه فواید و برگشت‌هایی خواهد داشت . 
ارزیابی نرخ تبدیل و رجوع و برگشت سرمایه فعالیت آسانی نمی‌باشد . این کار مطلقا قیمت انجام دادن را دارااست البته باید بدانید اعداد و ارقام بدست آمده در انتهای فعالیت چندان دقیق و قابل اطمینان نخواهند بود . 

برای مثال به قیف بازاریابی تامل کنید: عمده محتوایی که تولید میکنید در نصیب بالای قیف قرار می‌گیرند و مشتریانی را جذب می کنند که ممکن است هیچ وقت نام کمپانی شما را هم نشنیده باشند . 

مسلما 
بخوانید: قیف بازاریابی Marketing Funnel چیست؟ 
برای رابطه دادن تبدیل‌ها به محتوا، شما بایستی تک‌تک مشتریان را (از بالا تا تحت قیف) رصد فرمائید . این فعالیت سوای ارتباط برقرار کردن با تک‌تک مشتریان ممکن نخواهد بود . 

اکثری از این مشتریان ماه‌ها یا حتی سال‌ها را در بخش‌های بالایی قیف میگذرانند . کوکی‌ها هم معمولاً بخش اعظم از ۳۰ روز استمرار نمی‌آورند . بیشتر اوقات، مخاطبِ محتوا قرار نمیباشد از ما خرید کند . رابطه دادن محتوا با نرخ تبدیل هم معمولاً ظریف نمیباشد . 

در صورتیکه محتوای شما ۱۰ مشتری دارای تعهد تولید کند که سال‌ها با شما یار باشند، قطعاً بهتر از آن خواهد بود که ۱۰۰ مشتری غیر دارای تعهد ساخت شوند که تنها یک توشه از شما خرید کنند . به این دلایل می باشد که می گوییم این اعداد و ارقام چندان صحیح نخواهند بود . 

البته در هر چهره این گفته هم به این مفهوم نمی باشد که این اعداد بی اهمیت می باشند . چه بسا در حالتی که اضطراری باشد این نتایج را با حدس و گمان بدست آوریم، بهتر از آن می‌باشد که هیچ کاری نکرده باشیم . خوشبختانه، گوگل آنالیتیکس برای این جور از محاسبه کارایی محتوا هم شیوه های خیر و خوبی پیش پای ما گذارده میباشد . 

در‌صورتی‌که در Google Analytics وارد بخش Conversion شوید، در بخش Attribution صفحه‌ای وجود داراست به نام Model Comparison که یک سری رویه برای اندیشه کردن به چگونگی ارتباط محتوا و تبدیل در اختیار ما قرار می دهد . 

تحلیل 
نرخ تبدیل در گوگل آنالیز 


شما می‌توانید روی آخرین تعامل فعالیت نمائید زیرا در آن برهه زمانی بوده که شخص تبدیل به مشتری گردیده میباشد . اولین تعامل نیز اهمیت دارد چون شروع رابطه مخاطب با شما بوده می‌باشد . 

ممکن می‌باشد روی نوع رابطه خطی عمل فرمایید که در آن، همگی روند از ابتدا تا انتهای عمل ارزش یکسان خواهند داشت . مدلی نیز وجود دارااست که در آن به قدم‌های پایان نسبت به اولی‌ها قیمت بیشتری داده می‌گردد . 

از هر یک از این روش‌ها که برای محاسبه تلاش محتوا استعمال کنید، اصلی‌ترین فایده‌اش این می باشد که اعداد به دست آمده برای شما معنی‌دار خواهند شد . 

فقط به یاد داشته باشید که کاملاً ارگانیک می‌باشد که رابطه دربین محتوا و نرخ تبدیل چندان توسط دیگر افراد ادراک نشود . 

گزارش‌گیری 
و گزارش‌دهی: بسته‌بندی ارزیابی تلاش محتوا و ارائۀ آن به دیگران تنظیم و ارائه گزارش کار، سال‌هاست که یکی از بخش‌های سخت و کسل‌کننده در هر شرکت و کسب و کاری می باشد . گزارش‌دهی یعنی دردسر . 

گزارش‌دهی یعنی به ناظران و منتقدان نشان دهید که دارید فعالیت خویش را به صحت انجام می‌دهید . به همین خاطر، تحویل دادن یک نسخه چاپی از گزارش‌های گوگل آنالیتیکس به مدیران کمپانی احتمالاً چندان اثر گذار نخواهد بود . 

در صورتی که کارتان گزارش‌دادن است، باید سعی فرمایید گزارش‌هایتان نه تنها مختلف و چشمگیر باشند، بلکه مدیران شما با تمام وجود مشتاق دیدن آنان باشند . 

در 
ادامه توضیح خوا هیم اعطا کرد چطور این فعالیت را انجام دهید: 
گام 
اول: بدانید با چه کسی کلام می‌کنید مدیریت عاملان، مدیران مالی، مدیران بازاریابی و دیگر اعضا، مدام نسبت به گزارش‌ها عکس‌العمل‌های متفاوتی خواهند داشت، مگر آنکه همگی در یک گرد‌همایی نشسته باشند و گزارش‌ها را با نیز نظارت نمایند . 

در هنگام تهیه و تنظیم گزارش، عملکرد کنید خود را به جای طرف پیش‌روی گذاشته و لحن و داده ها موجود در نوشته را با اعتنا به آن شخص تهیه و تنظیم فرمایید . 

اهداف کسب و کاری دارای اهمیت آن افراد چه هستند و کاری که انجام می‌دهید چگونه به آن‌ها در رسیدن به آن اهداف یاری می‌کند؟ به عبارت دیگر، چه چیزی به آنان نشان خواهید اعطا کرد که تا آنها نیز بتوانند به بالادستی‌های خودشان نشان دهند؟ برای جواب به این سوال اعتنا مضاعف زیادی داشته باشید . 

قدم 
دوم: از آن ها بپرسید چه چیزی برایشان اهمیت داراست و مایل میباشند چه جور داده‌هایی را مشاهده کنند در حالتی که واجب است، چانه بزنید . گهگاه اوقات، اشخاص نمی‌دانند چه چیزی واقعاً اهمیت دارد . و در این صورت، وظیفه شماست که این موردها را به آن ها یادگرفتن دهید . 

فهرستی از آنچه آن‌ها می‌خواهند تهیه و تنظیم کرده و در تهیه گزارش خود از موردها داخل این فهرست، استعمال نمائید . 

گام 
سوم: مطمئن گردید محتوایی که ایجاد می‌کنید با هدف ها سازمانی‌تان سازگاری دارد وقتی که مدیران، لیست چیزهایی که در گزارش می‌خواهند به شما تحویل می‌دهند، احتمالاً در مواقعی به خاطره این مسئله خواهید زمین خورد که قسمت‌هایی از محتوای شما در راستای وصال به اهداف اداره نبوده می باشد . 

یک عدد از قسمت‌های با اهمیت شغل شما، به عنوان خالق محتوا، این هست که با نشر محتوا سعی بازاریابی سازمان را بهبود دهید؛ پس در همگی مراحلِ کار مطمئن گردید که اهداف و محتوا در یک راستا می باشند . 

مسلما 
بخوانید: چه‌گونه با ساخت محتوا مشتری تازه پیدا کنیم؟ 
گام 
چهارم: یک داشبورد تولید کنید داشبورد شما چه صفحه‌ای از گوگل آنالیتیکس باشد، چه یک پوشه اکسل و چه ابزار دیگری که در وب پیدا کرده‌اید، بایستی بتواند در هر زمان، آخرین داده ها کلیدی را سناریو دهد . 

با این کار، در فیس فراخواندن‌تان به یک گرد هم آیی مدیریتی جهت ارائه گزارش، هیچ مشکلی نخواهید داشت . 

در چهره لزوم، چه بسا ساخت یک‌سری داشبورد مخصوص جهت ارائه به چندین گونه مخاطب متفاوت هم، دارای منفعت خواهد بود . به خاطره داشته باشید بهتر می باشد داده‌ها و اطلاعات باطن این داشبوردها را همواره در لحظه به‌روز فرمایید تا در زمان‌های واجب در گیر ایراد نشوید . 

حرف 
آخر: هر 
یک‌سری وقت یکبار، هر چه تا به اکنون گفته‌ایم را بی‌خیال شوید! 
در معاش واقعیتی میباشد که درباره بازاریابی محتوایی هم صحت می‌کند: سوای آزمایشِ ایده‌های نو و خرابکاری‌های احتمالی، بسیاری از فرصت‌ها و موفقیت‌ها را از دست خواهید بخشید . 
به گفته استیو جابز: 
“آدم‌هایی که آنقدر کم عقل می‌باشند که تامل میکنند میتوانند دنیا را تغییر دهند، دقیقاً همان‌هایی‌اند که موفق به انجام این عمل میشوند .” 

در صورتی‌که دست ناچیز همت می کنید کاری انجام دهید که به نظر شما سود می‌دهد، شکست‌ خوردن هیچ اشکالی ندارد . 

یان لوری از شرکت Portent، در این باره سه نکته دیدنی را مطرح کرده می باشد . 
با نیز می‌خوانیم: 
صرفا %۷۰ محتوای ما بایستی استاندارد، قانونمند و شسته رُفته باشد . تهیه و تنظیم و نشر این محتوا می بایست تا حدودی محافظه‌کارانه و طبق قانون ها و هم خوانی با سئو انجام پذیرد . 
۲۰% محتوای ما خوب تر است از این وضعیت مسافت بگیرد . استانداردهای کلی می بایست رعایت شوند . اندکی قلقلک دادن ذهن مخاطب با مطرح کردن موضوعات متفاوت‌تر یا سروصدا برانگیز، ریسک خود را دارد، ولی پتانسیل خیر و خوبی برای موفقیت‌های جدید خواهد داشت . 
۱۰% محتوای ما می بایست تماما نوآورانه بوده و از فرم‌های قبل محتوا مسافت بگیرد . انتشار این دسته محتوا ریسک قابل توجهی داراست و معمولاً هم جواب نخواهد داد؛ البته در فیس موفقیت، درهای تازه‌ای را به روی شما خواهد گشود که می توانند به موفقیت‌های قابل توجه سبب شوند . 

سئو در مشهد و سئو مشهد و بهینه سازی سایت و بهینه سازی سایت درمشهد,...
نویسنده : امین طیرانی بازدید : 9 تاريخ : چهارشنبه 21 شهريور 1397 ساعت: 16:33